risan
09 دی 1401 - 16:22

تأکید روسیه و چین بر افزایش روابط راهبردی بین دو کشور

روسای جمهور چین و روسیه در گفت‌وگو تلفنی بر اهمیت افزایش روابط راهبردی و تجاری بین دو کشور، علی‌رغم عوامل و شرایط خارجی تأکید کردند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه امروز جمعه در گفت‌وگوی تلفنی با «شی‌ جین‌پینگ»، رئیس‌جمهور چین تأکید کرد علی‌رغم ارعاب و فشار کشورهای غربی، روابط اقتصادی بین پکن و مسکو افزایش یافته است.

وی دراین‌باره گفت: علی‌رعم شرایط نامطلوب خارجی و محدودیت‌های غیرمشروع و ارعاب مستقیم برخی کشورهای غربی، روسیه و چین موفق شدند، رکورد جدیدی در تجارت دوجانبه ثبت کنند.

به گفته پوتین «تا پایان سال ۲۰۲۲، حجم تجارت بین دو کشور، ۲۵ درصد افزایش خواهد یافت و ما قادریم طبق برنامه، به هدف حجم ۲۰۰میلیارد دلار تا سال ۲۰۲۴نزدیک شویم.»

رئیس‌جمهور چین نیز بر عزم و آمادگی این کشور برای تقویت روابط راهبردی با روسیه تأکید کرد. شی جین‌پینگ در این گفت‌وگوی تلفنی به پوتین گفت: چین آماده بنیانگذاری همکاری راهبردی با روسیه، در راستای منافع مردم دو کشور است.

وی افزایش سطح روابط بین مسکو و پکن را در راستای منافع مردم و ثبات و پایداری نظام بین‌المللی دانست. شی جین‌پینگ دراین‌باره افزود: در شرایط سخت و نامطمئن بین‌المللی، پکن آمادگی روابط راهبردی با مسکو دارد تا فرصت‌های توسعه در اختیار دو کشور قرار گیرد و این روابط به نفع ثبات و پایداری در سراسر جهان است.

«دیمیتری پسکوف» سخنگوی دفتر ریاست جمهوری روسیه (کرملین) دیروز پنجشنبه اعلام کرد ولادیمیر پوتین رئیس جمهور کشورش و شی جین‌ پینگ همتای چینی وی فردا جمعه گفتگوی برخطی داشته باشند و در مورد روابط بین دو کشور رایزنی کنند.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، «دیمیتری پسکوف» در این باره گفت: پوتین روز جمعه با رئیس جمهور چین در تماسی غیرعلنی روابط دو جانبه و مشکلات منطقه ای از جمله مسائل مربوط به مرزهای روسیه و چین را بررسی خواهد کرد.

ولادیمیر پوتین و شی جین‌ پینگ آخرین بار در ماه سپتامبر در حاشیه اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای در سمرقند ازبکستان دیدار کردند.

وزیر خارجه چین روز گذشته روابط دو جانبه میان پکن و مسکو را مثبت ارزیابی کرد.

«وانگ یی» وزیر خارجه چین پیشتر در اظهاراتی عنوان کرد که روابط چین و روسیه به شکلی یکپارچه قوی است و متاثر از شرایط بی ثبات بین المللی دستخوش تغییر نمی شود.

وزیر خارجه چین در نشستی که به دیپلماسی این کشور اختصاص داشت، گفت که روابط میان چین و روسیه مستحکم است. این روابط در معرض مداخله و تحریکات نیست و تغییرات عمده در وضعیت کنونی دنیا به این روابط آسیب نمی رساند.

وانگ یی در ادامه خاطر نشان کرد که همکاری بین پکن و مسکو به دور از رویکرد خصمانه است و هیچ شخص ثالثی را هدف قرار نمی گیرد. دیپلمات ارشد دولت چین افزود: چین و روسیه قاطعانه مخالف هژمونی و جنگ سرد جدید هستند.

وزیر امور خارجه چین به ابعاد مختلف روابط میان مسکو وپکن پرداخت و خاطرنشان کرد: دو کشور همکاری های دوجانبه را به شکلی فعالانه ارتقا می دهند، به منافع استراتژیک همدیگر توجه دارند و این روابط بر پایه اعتماد متقابل شکل گرفته است.

وانگ یی با اشاره به گردش تجاری بین چین و روسیه گفت که سطح گردش تجاری دو کشور ۲۰۰ میلیارد دلار در سال می رسد. وی با تاکید بر اهمیت پروژه های دوجانبه در مقیاس افزود: مبادلات تجاری دو کشور با ارزهای ملی در بخش های مختلف تجارت متقابل میان چین و روسیه در حال گسترش است.

منبع: مهر
شناسه خبر: 944115